
21 липня 1969 року, американський астронавт Ніл Армстронг став першою людиною, яка ступила на Місяць. У цей момент він промовив свою історичну фразу: “Це один маленький крок для людини, але гігантський стрибок для всього людства”.
Через півстоліття людство знову повертається на Місяць.
16 листопада 2022 р. із Космічного центру ім. Кеннеді на мисі Канаверал у Флориді стартує гігантська ракета НАСА – SLS. Вона доставить на орбіту Місяця космічний модуль Оріон. А програма отримала назву Артеміда.
SLS або Space Launch System, це найпотужніша ракета у світі, яка здатна виводити на орбіту до 130 тон корисного вантажу.
Висота ракети-носія SLS – майже 100 метрів, вона здатна забезпечити тягу 4000 тонн. А її вартість зросла до 4 мільярдів доларів.
Проект «Артеміда» умовно розділено на етапи.
- «Артеміда-1» – безпілотний автоматичний політ до Місяця і назад.
- «Артеміда-2» – запланований на 2024 рік політ з екіпажом, впродовж якого модуль зробить вітки навколо Місяця і повернеться на Землю.
- «Артеміда-3» – політ з висадкою на поверхню Місяця. Це буде перша посадка на Місяць корабля з екіпажом з часів історичного польоту Apollo-17. Передбачається, що вперше на поверхню Місяця висадиться астронавт-жінка. Місія заплановано на 2025 рік.
В перспективі планується і четверта місія, у рамках якої буде доставлено чотирьох астронавтів на навколомісячну станцію «Gateway», та розбудову на поверхні Місяця бази. Завдяки низької гравітації на Місяці, цю базу планують використовувати як ймовірну площадку для запуску подальших місій. Наприклад, колонізації червоної планети Марсу, та поясу астероїдів, який розташовано між орбітами Марса і Юпітера, а особливо карликової планети Церери.
Проект «Артеміда-1» – це двадцяти п’ятиденний політ, який включає в себе шестиденне перебування на ретроградній орбіті Місяця в безпілотному автоматичному режимі, щоб забезпечити максимальну безпеку подальших пілотованих місій.
Не зважаючи на перші успішні льотні випробування в грудні 2014 року, команда проекту вирішила не ризикувати життям астронавтів. Інженер НАСА Білл Нельсон сказав в інтерв’ю: “Ми збираємося перевірити модуль в екстремальних умовах: ми змусимо його робити такі маневри, на які ми ніколи не пішли б, якби на борту був екіпаж”.
Тому у сидіннях, замість астронавтів, розмістили манекени для оцінки впливу радіації, включаючи вплив сонячних спалахів та космічних променів.
Один манекен було екіпіровано антирадіаційним жилетом AstroRad, а інші залишаться без захисту. Завдяки дозиметрам, розміщеним у різних частинах антропоморфних манекенів можна точно оцінити вплив радіації як на поверхню тіла, так і на внутрішні органи.
Через дві хвилини після старту від ракети відокремляться два прискорювачі, а потім і основний ступінь, який виконує більшу частину важкого навантаження під час запуску.
У процесі польоту по дорозі до Місяця з капсули буде випущено десять маленьких супутників, які, окрім іншого, будуть проводити виміри радіації на шляху до Місяця.
Orion складається з трьох блоків: відсік системи аварійного порятунку на старті, відсік екіпажу, розробленого компанією Lockheed Martin, та європейського службового модуля , виробленого Airbus Defense and Space.
Оріон здатний підтримувати екіпаж із шести осіб за межами низької навколоземної орбіти, та може протриматися до 20 діб у відстикованому стані та до шести місяців у стиковці.
Зовнішні плитки посадкового модуля виготовлені з того ж самого матеріалу, що й плитки, які захищали Спейс шатли від перегріву під час входу в атмосферу. Тому він може безпечно входити в атмосферу на другій космічній швидкості 11,2 км/с.
У неділю 11 грудня посадковий модуль Оріон увійшов до щільних шарів атмосфери Землі і здійснив успішну посадку в Тихому океані. Ми щиро вітаємо команду місії Артеміда з успішним початком цього по-справжньому фантастичного проекту і чекаємо на політ Артеміда-2. Тим більше, що чекати лишилося зовсім недовго.